Uudised – Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts

Uudised

EAÜSi uhiuus podcast 1ÕUN6

Autor: Doris Poolamets

Eelmisel kevadel otsustas rahu ja inimõiguste töögrupp, et on vaja kätte võtta ning teha pikalt planeeritud podcast! Esimene podcast ilmus ka töögrupi lähisuhtevägivalla projektile omasel teemal ehk generatsioonidega edasikanduva lähisuhtevägivalla teemal, mis on juba praegu Spotify’s olemas. Kohevarsti (13.sept) on ilmumas ka Rebasehüppe raames EAÜSi tutvustav saade ning see meie endi seltsi vilistlaste silmade läbi. Nimelt võtavad sõna dr. Priit Tohver, kes on praegune PERHi kvaliteedi juht ja kunagine IFMSA regionaal direktor. Lisaks jutustab oma kogemustest dr. Helen Reim, kes on praegune günekoloogia arst-resident ning Eesti Nooremarstide Ühenduse juht. Kuid kui rääkida veidi täpsemalt podcast’st, siis selle eesmärgiks on tuua vastuseid kõige painavamatel tervishoiu teemadel kord kuus. Sellest ka nimi 1ÕUN6 nimelt on siinkohal mängitud inglise keelse väljendiga “an apple a day, keeps the doctor away” kuid meie mitte ei proovi neid parimaid palasid tuua inimesteni kord päevas vaid kord kuus. Et ikka maailma kõige tervemad ja õnnelikumad inimesed elaksid Eestis!

EAÜS aitamas Ukrainat

Autor: Mari-Liis Mets

24. veebruaril tabas tervet maailma hirmus uudis Venemaa sõjalisest rünnakust Ukraina riigi territooriumile. Kuna niisama kõrvale seisma jääda ei saanud, ühendas EAÜS-i rahu ja inimõiguste töögrupp oma jõud ning otsustas igal võimalikul moel Ukrainat aidata.

Esiteks said Biomeedikumi üles pandud kogumiskastid Ukraina abistamiseks, kuhu koguti toidu- ja tarbekaupu rindele saatmiseks. Tänu haiglate annetustele sai EAÜS Ukrainasse saata ka meditsiinilist varustust ja ravimeid. Heasüdamlike tudengite abiga saime kogutud mitu kasti ning need edukalt Ukrainasse rindele transporditud. 

Teiseks korraldasime Ukraina sõjapõgenike lastele integreerumisstressi vähendamiseks toreda mängupäeva, mis jäi meelde nii lastele kui ka nende vanematele. Ürituselt ei puudunud snäkid, mängud aga ka loomad. Üritus möödus nii nagu pidigi, heade emotsioonidega ja mänguliselt. Tore oli näha ka vanemaid koos lastega mängimas ning ka kõik seltsikad said toredasti aega veeta ukrainlastega. Mängupäeva tõeliseks hitiks olid aga politseikoerad, kes pakkusid huvi pikaks ajaks nii suurtele kui ka väikestele. Meie hiljutisemaks ürituseks oli aga Ukrainlaste kogemuslugude jagamise õhtu, kus keskendusime just teiste kuulamisele. Kuulasime lugusid sõjaolukorras viibivate arstitudengite eludest ning sõjaolukorra mõjust nende igapäevaelule. Keskendusime ka sellele, kuidas eristada valeinfot tõest ning miks tuleks kuulata just neid, kes päriselt tõde näevad. Sügisel oleme aga korraldamas uut heategevuslikku üritust Ukraina abiks – heategevuslikku kirbuturgu, kuhu saab müüma tulla oma vanu õpikuid, kitleid, raamatuid ja kõike muud. Samuti saab kohapeal nautida autentset ukraina borši ja pirukaid. Kohale tuleb ka ukraina keele õpetaja ning Ukraina Maja huvikooli esindaja, seega saab meelt lahutada enda harimise, poodlemise ja hea toiduga.

Eesti Meditsiinitudengite Päevad 2022

Autor: Marie Tamm

Ka sel kevadel toimus juba traditsiooniks saanud Eesti meditsiinitudengite päev, üritus on pühendatud kõigile meditsiinitudengitele, oodatud on füsioterapeudid, hambaarstid, arstid, proviisorid, farmatseudid ja õed. Ürituse vältel saab osa võtta põnevatest loengutest ja töötubadest, esinejaid on igast valdkonnast ning teemad on väga mitmekülgsed. Eelmisel aastal tuli loengutes jutuks kliinilise proviisori ülesannetest haigla seinte vahel, suu-, näo- ja lõualuukirurgi tööst ja perearsti igapäeva elust, praktilistes tundides sai kätt proovida massaažis, omandada põhiteadmisi radioloogias, mängida teaduslaborit ning tutvuda hambaarsti töö ülesannetega: jäljendite tegemine ja hambumuse analüüs. Tegemist on suurepärase üritusega, kust koju minnes on tuju palju parem ja peas uued tarkused! Näeme järgmisel kevadel!

 

Arstiteadusüliõpilased kutsuvad üles olema jätkuvalt vastutustundlik

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts (EAÜS) on lõppeva nädala jooksul oma 30. juubelisünnipäeva puhul süüdanud küünlaid Eesti haiglate ees, toetamaks kõiki haiglasviibijaid. Nädal tipneb 13. novembril, kui tudengid süütavad ära jäetud juubeligala planeeritud algusajal küünlad Tartu Ülikooli Kliinikumi juures, näitamaks solidaarsust kõigile töölolevatele kolleegidele ja teistele kriisist puudutatutele. Kutsume kõiki üles süütama küünla, olema jätkuvalt vastutustundlikud ning panustama kriisi seljatamisse. 
EAÜS tähistab sel aastal 30. sünnipäeva, mille raames on aasta jooksul erinevaid üritusi korraldatud. Neist suur osa on pidanud toimuma paraku veebiversioonidena. Juubeliaasta kulminatsiooniks planeeriti galaõhtut 13. novembril Eesti Rahva Muuseumis, mille toimumist aga korraldustiim ohutuks ei hinnanud. Selle asemel süüdatakse, nagu sünnipäeva puhul ikka, küünlad – kahjuks küll mitte juubelitordil, vaid raskes seisus Eesti haiglate ees.

Nädala jooksul on haiglatöötajate, haiglas viibijate ning kõikide haigete ja nende lähedaste toetuseks arstitudengid üle Eesti süüdanud küünlaid haiglate ees, kus ka tudengid ise õpingute kõrvalt kriisi lahendamisse panustavad. 13. novembri õhtul, planeeritud gala ajal, süütavad korraldustiimi esindajad küünlad Tartu Ülikooli Kliinikumi juures, et avaldada toetust kriisist puudutatutele ning kutsuda ühiskonda üles vastutustundlikule käitumisele.

“Olime korraldamas suursündmust praegustele ja tulevaste kolleegidele, et meie seltsi sünnipäeva puhul üle pika aja rõõmsas õhkkonnas kokku tulla. Paraku oleme taas olukorras, kus suurema seltskonnaga, eriti veel haiglatöötajatega, kokkusaamine ei ole turvaline ei meile ega meie patsientidele. Nii teeme seda, mis meile võimalik – kutsume kõiki üles andma oma panust, et haiglaravi vajajaid saaks jätkuvalt vähem ja käime tudengitena seni haiglates abiks,” ütlesid EAÜS 30 juubeligala peakorraldajad Liisa Marie Kerner ja Kadri Ann Prass. Olukorra normaliseerumise lootuses ja ootuses paluvad arstiteaduse tudengid kõigil vähendada kontakte, püsida ka kõige kergemate haigusnähtude esinemisel kodus ja kanda avalikus ruumis maski. “Hoolime üheskoos üksteisest – käitume vastutustundlikult!”

Korraldajad kutsuvad kõiki küünalt süütama, seda jäädvustama ning jagama sotsiaalmeedias enda mõtteid ning soove koroonakriisist puudutatutele, kasutades teemaviiteid #olehooliv #olevastutustundlik.

Arstitudengid süütavad küünlad, et näidata solidaarsust kõigi töölolevate kolleegidega: Loe lähemalt

Foto: Margus Ansu

Curare uus hooaeg

Autor: Helen Kasemaa, Curare peatoimetaja kohusetäitja

Armsad lugejad!

Loodan, et uus õppeaasta on alanud teie jaoks rõõmsalt, tervelt ja edukalt ning et kuldne sügis on toonud hulgaliselt inspiratsiooni ja jõudu eesootavateks tegemisteks. 

Selle sügisega on ka Curare toimetus saanud sisse uue hingamise ja soovime koos meie armsa ning tegusa toimetusega tuua teieni rohkelt mõnusat lugemist nii paberkandjal kui ka veebis.

Toimetuse esimene kohtumine mõisahoones tõi kokku aktiivsed seltsikad, kelle motivatsioon ja siiras huvi Curare käekäigu vastu tegi südame soojaks ning koos sai paika pandud Curare aastaplaan. Nüüd on toimetuse töö täie hoo ja jõuga käima lükatud, et tuua meie ideed kõigi heade lugejateni. Plaanime õppeaasta jooksul välja anda kaks paberlehte – detsembris ja juuni alguses. Vahepealsel ajal aga ootab teid Curare kodulehel pea iga nädal üks veebiartikkel, kus toome teieni muu hulgas mitmeid põnevaid raamatuarvustusi, päevakajalisi uudiseid seltsielust, muljeid suurematel Seltsi üritustel osalejatelt, töögruppide tegemisi ning palju muud huvitavat. Kindlasti ei puudu Curare sulest ka traditsiooniline suve hakul ilmuv Lõpetajate number, residentuuri tutvustused, haaravad persoonilood, vahvad pildid ning ka meie seltsikate omalooming.

Selle õppeaasta tähtsündmus Curare jaoks on aga kahtlemata suure juubelinumbri planeerimine ja valmimine. Meie armas Selts on olnud paljudele arstitudengitele teiseks koduks ja suurepäraseks kasvulavaks juba kolm kümnendit ning selle ajaga on saavutatud väga palju märkimisväärset. Oleme nüüdseks tõsiseltvõetav koostööpartner ja arstitudengite kindel hääl meedias, anname oma igapäevase tööga panuse rahvatervise edendamisesse ning tervishoiupoliitika kujundamisesse ja loome liikmetele aina põnevamaid võimalusi enesearenguks ja uute ideede elluviimiseks. Seega võtame hetkeks aja maha ja teeme väikese tagasivaate Seltsi ajaloole ja arengule, heidame pilgu praegustele olulisematele sündmustele ja saavutustele ning vaatame ka tuleviku suunas. Oodata on muu hulgas näiteks persoonilugusid nii silmapaistvamate vilistlaste kui ka praeguste liikmetega, et anda väike pilguheit sellele, kuidas seltsielu ja meie tegemised aja jooksul muutunud ja kasvanud on.

Nüüd, kui oleme lühidalt tutvustanud Curare plaane, toome lisaks teistele veebiartiklitele iga kuu teieni ühe Seltsi töögrupi toimetused, saavutused, uudised ja rõõmsad hetked. Oktoobri lõpupoole saate lugeda juba rahu ja inimõiguste töögrupi tegemistest, mis tänu uuele ja ääretult inspireerivale juhile on leidnud endale taas suuna ja visiooni.

Ilusat juubeliaasta jätku soovides

Curare toimetus

Rebasehüpe 2021

Rebasehüpe on EAÜSi traditsiooniline sügisene üritustesari, mis on suunatud põhiliselt uutele arstitudengitele, kuid toredatest üritustest ootame osa võtma kõiki tudengeid. Üritusi korraldavad Seltsi töögrupid, juhatus ja paljud Seltsi liikmed.

Kahe nädala jooksul toimub üle kümne erineva ürituse, mille temaatika varieerub seinast seina vastavalt töögrupile. Kõikide ürituste kirjeldused on leitavad meie Facebooki lehelt ja otsides Facebookis üritusi algusega “Rebasehüpe 2021: ….” Pane kindlasti ka üritustele going, siis oskame sind seal oodata.

Rebasehüppe ajakava on sel aastal järgmine:

13. September kell 18:00 – EAÜS101. Biomeedikumi suur auditoorium 1006. 

EAÜS101-l antakse põhjalik ülevaade Seltsi toimimisest. Räägitakse, kes me oleme, mida me teeme, miks me neid asju teeme, mis on meie põhimõtted ja palju muud. Selle ürituse jooksul saate loodetavasti näha, miks üle neljasaja tudengi soovivad meiega koos Seltsis olla.
 

14. September kell 16:00 – Orgasmilabor. Schmidti keskus.

Orgasmilabor on üks Seltsi põnevamaid koolitusi, mis on tavaliselt suunatud noorematele täiskasvanutele. Seal räägitakse naudingust ja kõigest sellega seonduvast ilma häbi ja piinlikustundeta. Orgasmilabor on üritus, mis kindlasti avardab tudengite maailmapilti, kuid sellest enamgi on garanteeritud üks lõbus õhtu.

 

15. September kell 9:00-14:00 – Rebaselaat. Biomeedikumi fuajee.

Rebaselaat toimub päeva vältel Biomeedikumi fuajees ning rääkima saab tulla kõikide töögruppide esindajatega. Seal räägivad kogenumad Seltsikad, mida nende töögrupp teeb ja räägitakse ka tulevastest üritustest töögrupis. Ühe loengutevahelise pooltunniga on soovi korral võimalik tutvuda kõigi töögruppidega ning leida palju-palju uusi tutvusi. 
 

15. September kell 18:00 – Speed-dating. Maarjamõisa mõisahoone, N. Lunini 12. 

Speed-dating on lõbus üritus, mis toimub meie enda väikeses mõisahoones Kliinikumi ja Biomeedikumi vahelisel rohealal. Nagu nimigi ütleb, saab mõne minuti jooksul rääkida ühe inimesega ning siis liikuda juba järgmise juurde. Garanteeritud on uued tutvused, põnevad vestlusteemad ja ehk ka uued parimad sõbrad. Loodetavasti jääb palju põletavaid küsimusi õhku rippuma, et neid siis pärast üritust veelgi pikemalt arutada. 


16. September kell 19:00 –
Välisvahetust tutvustav õhtu. Schmidti keskus 0093.

Vaieldamatult üks kõige erilisemaid õhtuid on välisvahetuse tutvustamine. Kindlasti on palju tudengeid, kes oleksid ehk gümnaasiumi ajal tahtnud minna vahetusaastaks välismaale, kuid see jäi ühel või teisel põhjusel ära. Ning need, kes käisid, kinnitavad, et see oli suurepärane kogemus. Sellest, aga viiduna hoopis uuele tasemele meditsiinimaailmas, räägivadki välisvahetuse koordinaatorid. 
 

18. September kell 11:00 – Maailmakoristusmatk. Vana Anatoomikumi esine. 

Mida aastad edasi, seda olulisem on (või vähemalt peaks olema) meie jaoks keskkond. Ka Selts soovib anda oma panuse puhtama keskkonna poole, mistõttu on võimalik võtta kampa oma tuttavad ja sõbrad ning minna maailma koristama. Iga väike panus loeb ning boonusena saad tehtud väikese trenni ja leiad uusi tutvusi. 
 

19. September kell 18:00 – Enesekaitsekoolitus. Tartu Mart Reiniku kooli võimla. 

Ilmselt teavad kõik lauset “parim kaitse on rünnak”. Rahu ja inimõiguste töögrupp arvab, et enesekaitse on isegi rohkem väärt, kui ründama asumine. Selleks, et maailm veidi turvalisem oleks, on hea, kui oskad ennast võõrjõu eest kaitsta. Pühapäeva õhtul saame üheskoos teha veidi trenni ja mis veel tähtsam – leida uusi sõpru.


20. September kell 18:00 –
Töögruppe tutvustav õhtu. Schmidti keskus.

Töögruppe tutvustav õhtu toimub eelregistreerimisega! Kohale tulevad kõikide töögruppide esindajad ning ühe õhtu jooksul saad täpsemalt teada kuni nelja töögrupi hingeelu kohta. Ilmselt kutsutakse sind ka mitmetele koosolekutele, üritustele ja uutele seiklustele. 
 

21. September kell 18:00 – Triaažikoolitus. Schmidti keskus 0088/0089.

Kujuta ette järgmist pilti: oled suvel tööl EMO-s, kui korraga tuuakse sisse neli erinevat patsienti, üks näiliselt raskemas olukorras kui teine. Mida lähemalt asja uurid, seda rohkem saad aru, et esmamulje on petlik ning varsti ei saagi enam aru, keda esimesena ravima hakata. Siin tuleb appi triaažikoolitus! Lõbusas õhkkonnas õpime koos triaažikäsitluse põhimõtteid ja katsetame neid enda peal ka läbi. 
 

22. September kell 18:30 – Orienteerumine. Biomeedikumi esine.

Kui pikast koolipäevast ja põhiliselt istumisest juba väsimus peal on, siis tule raputa see maha ühe põneva orienteerumisüritusega. Saad ühekorraga kirja nii korraliku trenni kui ka põnevad elamused. Tule võta oma sõbrad kaasa ning puhka pea välja ühe vahva üritusega, sest nagu öeldakse: “terves kehas, terve vaim”.
 

23. September kell 18:00 – Sügispiknik. Maarjamõisa mõisahoone väliala.

Rebasehüppe kahenädalase üritusteseeria võtab kokku traditsiooniline Sügispiknik. See on tore üritus, kus saab palju süüa-juua, näha teadusteatreid, tantsida hea muusika järgi, mängida põnevaid mänge ja osaleda võistlustel. Õhtu lõpu jaoks tasub kaasa võtta ka ujumisriided. Mõnus õhtu ja uued sõbrad on kindlustatud.


Kõikide ürituste raames palume olla valmis tõendama nakkusohutust või kandma maski, vastavalt korraldatava ürituse asukohale ja tingimustele. Jooksva info nakkusohutuse kohta leiad ürituste Facebooki evendi juurest. Kõik Rebasehüppe üritused on tasuta. 

Ootame teid kõiki üritustel osalema, sest need saavad kindlasti ülivahvad olema!

Autovabaduse puiestee

Juulis ja augustis toimus Tartus mitmendat aastat Autovabaduse puiestee, millest võttis taaskord osa ka Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts! EAÜSi esindas lausa neli töögruppi, kes olid enda tegevustega väljas kõigil nädalatel, kaks päeva nädalas.

Seksuaaltervise töögrupp viis läbi töötuba, milles käsitleti tervislikke suhteid ning ohumärke. Töötoa eesmärgiks oli tõsta osalejate teadlikkust kohtingu- ja lähisuhtevägivallast ning saata selge sõnum, et vaimne ega füüsiline vägivald ei ole suhetes aktsepteeritavad. Lisaks oli eesmärk normaliseerida abi küsimist.

Keskkonnatervise töögrupp viis läbi keskkonnasõbraliku toitumise töötube, kus anti külastajatele infot erinevate toiduainete keskkonnamõju ning toitainete sisalduse kohta, et tõsta inimeste teadlikkust ja aidata neil teha keskkonnasõbralikumaid ja tervislikumaid valikuid.

Rahvatervise töögrupp pakkus linnarahvale võimalust mõõta oma kolesteroolitaset ning pere väiksematele liikmetele kaisukaruhaigla teenust. Kaisukaruhaigla raames räägiti lastega arsti juures käimisest, sellega seotud hirmudest ning rõõmudest.

Rahu ja inimõiguste töögrupp osales Autovabaduse puiesteel koos Abi- ja Teraapiakoerte Ühinguga, kus prooviti tuua esile mõtet, et on okei rääkida oma murest. Oma eesmärgini prooviti jõuda kaasates Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühingut. Töögrupp usub, et koerad peaksid olema toetava lülina selles protsessis, kes toovad rõõmu lastele ning loovad turvalise keskkonna. Töötubadena oli  töögrupil neli erinevat interaktiivset tegevust: õuemängud koertega, lugemismängud, koeramänguasja töötuba ja muinasjutu töötuba.

Eesti Arstide Liidu aiapidu

Eesti Arstide Liit tähistas 21. augustil enda 100. sünnipäeva, Eesti Nooremarstide Ühenduse 30. ja Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi 30. sünnipäeva aiapeoga arstide liidu maja hoovis.

Seltsikad olid aktiivselt abis üritusel korraldamisel. Eriti suureks abiks oli Seltsi oma juhatuse assistent Berit Mägi, kes aitas ürituse korraldamisel algusest peale. Lisaks olid tublid Seltsikad ka Pauline Rummel, Feridee Sevostjanov ja Margus Lomp, kes samuti peo toimumisele väga palju kaasa aitasid. Väravas aitasid nakkusohutust tagada ning ka pilte üritusest tegid meie oma Seltsikad.

Muusikaliste etteastetega olid laval arstid ise: dr Kristiina Kurg, ansambel Inerts, dr Merle Bunescu ja AQT PU:K. Tulevastele kolleegidele esinesid arstitudengid Mattias Kuppart ja Hanna Maarja Kangur folgihõngulise duoga. Õhtut juhtis Rasmus Kull ning interaktiivse Eesti Arstide Liidu ajaloo teemalise mälumängu viis läbi Gaute Kivistik. Peolt ei puudunud ka meeskondlik võistlus – teadusteater KVARK pani pidulised proovile (paber)raketiteaduses.

Aiapidu oli hea võimalus arstidele ja arstitudengitele korraks aeg maha võtta ja nautida auga välja teenitud meelelahutuslikku õhtut, maitsta head-paremat ning nõrkemiseni tantsida.  Ajalooline juubelipidu jäädvustati nii piltide kui videona.