Projekt “Sügise plaan” – Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts

Projekt "Sügise plaan"

Mittetulunduslik projekt “Sügise plaan” tuleb appi kõigile Eesti perearstidele nende nimistus olevate vaktsineerimata inimestega suhtlemisel.

Mittetulunduslik projekt “Sügise plaan” tuleb appi kõigile Eesti perearstidele nende nimistus olevate vaktsineerimata inimestega suhtlemisel. Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi liikmed koos toetajatega on valmis pakkuma perearstidele ja -õdedele vabatahtlike aega, et vaktsineerimise suhtes kõhkleval või skeptilisel seisukohal olevatel inimestel oleks võimalus rääkida oma poolt ja vastuargumentidest. Sellise vestluse eesmärgiks on aidata inimestel jõuda vatusteni oma küsimustele ja ühtlasi aidata neil jõuda iseseisva, teadliku otsuseni, miks peaks või siis mitte ennast vaktsineerima.

Erinevate riikide uuringute põhjal on vähem kui 10-20% inimestest kategooriliselt vastu koroonaviiruse vastasele vaktsineerimisele. Samal ajal on 20-30% inimestest kõhkleval seisukohal valdavalt suure hulga vastukäiva informatsiooni tõttu. Seega on Eestis täiesti reaalne jõuda 80-85% vaktsineerimisega hõlmatuseni, kui inimesed tajuvad, et see kaitseb neid ja nende lähedasi ning võimaldab pöörduda tagasi normaalse elu juurde ilma piirangute ja koroonapassideta.

Meie nõustajad kasutavad ülemaailmselt tervishoius järjest laiemalt kasutusel olevat meetodit, mis põhineb motiveerival nõustamisel ehk meie eesmärgiks ei ole inimeste arusaamasid ilmtingimata parandada, vaid inimese enda mõtete peegeldamine ja sellise vestluse käigus segaduse tunde vähendamine – mõtete korrastamine ja endas selgusele jõudmine. Motiveeriv intervjueerimine ei ole tehnika, millega trikitada inimesi tegema seda, mida nad ei taha.

Arstiüliõpilasi endid motiveerib vabatahtlikuna panustama ühelt poolt soov aidata kaasa pandeemiast võitu saamisele, aga samavõrd õppida praktilise tegevuse kaudu empaatilist viisi inimeste aitamiseks nende terviseküsimustega seoses – tuua välja inimeste endi motivatsioon oma tervise huvides tegutseda. Vabatahtlikud saavad oma kogemusi analüüsida motiveeriva intervjueerimise spetsialistidega ja seeläbi on kindlustatud nende oskuste areng.

Tegemist on kodanikualgatusega selles mõttes, et me oleme valmis olema paindlikud ning tegema koostööd kõigiga, kes seda soovivad ja meie arusaamisega – austada inimese iseseisvat otsust – nõustuvad.

Projekti partnerid: HEBA kliinik, Sorainen advokaadibüroo, Pipedrive, Mari-Anne Olenko ja Olev Olenko Tervisejuht.ee

Projektijuht

Iris Niinemets

sygiseplaan@eays.ee