Triinu Johanna Lume ja Marta Kotkas
Töögrupi juhi kohusetäitjad

E-mail: neo@eays.ee

 

 

Tudengite välisvahetust korraldatakse EAÜSi katuseorganisatsiooni IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations) loomisest ehk 1951. aastast alates. SCOPE (ingl k Standing Committee on Professional Exchange) näol on tegemist IFMSA suurima töögrupiga: töös osaleb aktiivselt üle 90 riigi. Igal aastal praktiseerib antud programmi raames enam kui 13 000 tudengit üle maailma. Välisvahetuse töögruppi riiklikul tasandil juhib NEO (ingl k National Exchange Officer), kelle ülesandeks on augustikuisel IFMSA peaassambleel välisvahetuste lepingute sõlmimine ning märtsikuisel peaassambleel avalduste ja muude dokumentide vahetamine teiste riikide esindajatega. Veel tegeleb meie NEO praktikakohtade organiseerimisega, arstidega suhtlemisega ja kontaktisikute motiveerimisega. NEO pole aga üksi – kohalikul tasandil aitab tal välisvahetust koordineerida LEO (ingl k Local Exchange Officer). Tegevust jätkub aasta läbi, eelkõige muidugi suvel. Kaasa lööma on oodatud kõik, kel tahtmist suvel rahvusvahelises seltskonnas mõnusalt aega veeta, võõrkeeli praktiseerida ja uusi tutvusi leida. Organisatoorsed arutelud toimuvad privaatses Facebooki grupis. Liitu kohe!

Kliinilisse välisvahetusse sõitmiseks pead olema lõpetanud vähemalt 3. kursuse. Kandideerimiseks pead sügisel konkursi avanedes täitma kandideerimisankeedi. Täpsem info konkursi tingimuste ja kuupäevade suhtes saadetakse EAÜSi meililisti.

Ankeedis tuleb märkida oma riikide eelistused ning kirjutada lühidalt, kuid selgelt, miks tahad just sinna riiki minna (kui selleks on eriline põhjus). Enne valiku langetamist tasub vaadata üle vastuvõtva riigi vahetuse tingimused ehk exchange conditions: http://exchange.ifmsa.org/exchange/scope/explore/exchange-conditions.

Sinu tegemistel-teadmistel on suur kaal ning selle alusel koostatakse pingerida. Punkte saab teenida väga erinevatel viisidel, näiteks tubli saagi saavad suvel Tartus tegutsenud välisvahetuse kontaktisikud ja välisvahetuse töögrupis kaasalööjad. Kesine saak ei ole ka neil, kes on vedanud mõnda EAÜSi suurprojekti või löönud aktiivselt kaasa mõne töögrupi vedamisel. Kes on veidi passiivsemad olnud ja suurt midagi korraldanud pole, saavad oma punktikesi koguda EAÜSi üritustel osalemisega. Ära häbene, kui Sinu summa tuleb tagasihoidlik, sest elu on näidanud, et mõnel aastal ei ole oma unistuste maale sõitmiseks lakkehüppavaid aktiivsusskoore vaja. Saada oma ankeet julgelt teele! EAÜS saab garanteerida riigi, kuid kahjuks mitte linna (kandideerimise teises etapis valid enda 3 meelislinna, kuhu vahetusele minna soovid).

Kui palju välisvahetuses osalemine maksab? Tudengil tuleb endal kanda programmi osalustasu ning transpordikulud. Osalustasu suurus on EAÜSi liikmetele 325 eurot ning mitteliikmetele 400 eurot, mille eest saab võõras riigis kuuks ajaks peavarju, vähemalt kord päevas süüa (või taskuraha selleks), praktikakoha haiglas ning olenevalt linnast ka sotsiaalprogrammi. Enamikes sihtkohtades organiseerivad kohalikud arstitudengid lisaraha eest mitmeid huvitavaid ekskursioone ja ringsõite lähedal asuvatesse linnadesse ja looduskaunitesse paikadesse, millest soovitame võimalusel kindlasti osa võtta. Välisvahetuse osalustasu maksmine toimub kahes osas, esimene osa (75 eurot) tuleb tasuda kohe, kui osutusid valituks, ning ülejäänu tuleva aasta 1. maiks. Kui osutud valituks, siis tasub meeles pidada, et tegu on siduva kokkuleppega – makstud 75€ ei kuulu tagasimaksmisele. Kui tühistad välisvahetusse mineku pärast 1. maid, ei kuulu osalustasu tagasimaksmisele.

Alates sügisest 2019. oleme otsustanud, et lisaks välisvahetuse osalustasule makstakse deposiit tagamaks, et tudeng osaleb:

 • 2 pre-departure training’ul, 
 • tasub osalustasud õigeaegselt
 • täidab vahetuses olles handbooki
 • saab sertifikaadi
 • täidab Evaluation form’i ja saadab aruande NEO’le

Kui need kriteeriumid täidetud, tagastatakse deposiitsumma pärast välisvahetuselt koju jõudmist, kui on esitletud handbook/logbook ja sertifikaat. Meie deposiitsumma on 50€ ning selle maksetähtaeg on hiljemalt 01.12.

Osalejale

Olles saanud võimaluse osaleda välisvahetuses, on edasi tarvis ligipääsu andmebaasile, mille annab Sulle töögrupi juht pärast seda, kui oled nõustunud vahetustingimustega, tasunud kinnitusena osalustasu esimese osa ning teavitanud ülekande sooritamisest ka töögrupi juhti e-posti aadressil eays.neo@gmail.com. IFMSA andmebaasi tuleb järgnevalt sisestada lisaks kontaktandmetele ka soovitud linnade ja osakondade eelistused. Kõiges selles ja edasises on abiks juhend “KKK välisvahetusse minejale”, millele saad ligipääsu kandideerimisel.

Edasitoimuv ei ole otseselt enam meie kontrolli all. Sinu soovidega arvestab kohalik vastuvõttev organisatsioon ning võimaluse korral paigutatakse Sind Sinu valitud linna ja osakonda. Võta arvesse, et kindlasti on mõned linnad populaarsemad kui teised, seega ei ole paraku võimalik kõigi soovidele vastu tulla. Enamasti tuleb kinnitav teade Sinu praktikalinna kohta hiljemalt kaheksa nädalat enne välisvahetuse alguskuupäeva (tavaliselt mai keskpaigas, kuid mõnikord ka varem-hiljem). Kui arvad, et vastusega on liialt venitatud, võta ühendust töögrupi juhiga ning saame ühendust võtta Sind vastuvõtva organisatsiooniga.

Kindlasti tutvu (uuesti) välisvahetuste tingimusega oma tulevases riigis ning hakka juba varakult vormistama vajalikke dokumente ja tõendeid, pööra seejuures tähelepanu tähtaegadele! Täpsemalt vaata siit. WikiSCOPE on spetsiaalne välisvahetuses osalevate riikide andmebaas, kust leiad erinevate riikide kohta kõikvõimalikku informatsiooni alates meditsiinisüsteemist lõpetades eesootava kliimaga.

Kui otsustad protseduuride käigus, et ei taha või ei saa välisvahetusse sõita, siis pea meeles, et esimest osamakset ei tagastata. Teeme ka omalt poolt kõik, et leiaksime uue inimese Sinu asemele.

Kui ise välisvahetusse veel ei plaani minna, aga tunned, et tahaksid suvel aega veeta maailma lahedamate arsti(välis)tudengitega, siis tule kontaktisikuks! Põhiliselt saab Sinu ülesandeks oma tudengi(te)ga aja veetmine, suhtlemine ja vajadusel abistamine, kuid kindlasti pole tegemist täiskoormusega töökohaga. Oodatud on ka kõik välisvahetusse sõitjad, kes on juba tagasi või pole veel startinud.

Kontaktisikule

Plaanid suvel juulis Tartus olla? Tahad saada kuhjaga uusi tutvusi maailma eri paigust? Kuidas oleks kogemustepagasiga, mille saad välistudengite vastuvõtmisest? Või tahaksid niisama lahedalt veeta aega rahvusvahelises seltskonnas ning oma seltsikaaslastega? Tule välisvahetuse kontaktisikuks!

Igal suvel tuleb Eestisse vähemalt 20 arstitudengit laiast maailmast alustades Tuneesiaga ja lõpetades Venemaaga.

Sinu ülesanded on järgmised:

 • mine oma tudengile või tudengitele bussi-/rongijaama vastu, juhata ta ühikasse ja tutvusta veidi linna (näiteks lähimad toidupoed, jooksurajad, bussipeatused);
 • näita tudengile, kus asub haigla, vastav osakond ning kus ta saab süüa;
 • korralda võimalusel koos välisvahetuse töögrupi liikmete ning teiste kontaktisikutega vahvaid pidusid ja väljasõite välistudengitele, et neile jääks Eestist ainult lahedad mälestused;
 • vasta välistudengi küsimustele alguses meili teel ning hiljem juba Tartus.

Sinu töötasu lisaks aule ja kiitusele välistudengite poolt on järgnev:

 • hunnik aktiivsuspunkte, mida saad kasutada ise välisvahetusse minekuks;
 • võõrkeelte praktiseerimise võimalus;
 • Eestimaa ja Tartu eri paikade avastamine koos välistudengitega;
 • tulevikus üliväärtuslikuks osutuvad kontaktid välismaa kolleegidega.

Kontaktisikuks olemine ei tähenda, et pead 24/7 välistudengitega hängima. Sulle jääb endiselt ka enda elu!