Rahvatervise töögrupi eesmärgiks on õpetada igas eas inimesi tervislikke valikuid tegema ning enese ja oma kaaslaste tervise suhtes tähelepanelikud olema. Töögrupp aitab kaasa sellele, et hätta sattudes oskaks iga inimene abi paluda ja julgeks võimaluste piires abi anda.

Rahvatervise töögrupi missioon on kogu eesti rahva tervisealase teadlikkuse tõstmine ning eesmärk, et maailma kõige terviseteadlikumad ja õnnelikumad inimesed elavad Eestis.

Töögrupil on välja kujunenud rida traditsioonilisi üritusi nagu üle-eestiline diabeedipäev, eakatepäev, doonoripäev, südamepäev ja erinevad tervisemõõtmised. Lisaks viib töögrupp läbi suuremaid projekte nagu tervisliku toitumise koolitused noortele, vaimsetervise koolitused koolinoortele, vaktsineerimisprojekt ning kaisukaruhaiga lasteaedadele ja lastekliinikumile. Lähemalt saab nende kohta lugeda alljärgnevalt.

Projektid on suunatud erinevatele vanuserühmadele – nii eakatele, teismelistele kui lastele –, nii et igaüks leiab endale midagi sobivat. Töögrupi liikmed on meelsasti nõus rääkima vaimsest tervisest, korraldama tervisemõõtmisi ja vastama erinevatele tervisalastele küsimustele.

Hanna Merilyn Aaviksoo
Töögrupi juht

Telefon: +372 5911 3367
E-mail: npo@eays.ee

EAÜSi rahvatervise töögrupi esindus 2018. kevadel Tallinna loomaaias toimunud tervisepäeval.

EAÜSi rahvatervise töögrupi esindus 2018. kevadel Tallinna loomaaias toimunud tervisepäeval.

Kaisukaruhaigla

Kaisukaruhaigla on lasteaialastele mõeldud projekt, mille eesmärgiks on vähendada laste hirmu arstide ees. Kuidas seda teha? Eks ikka mängides! Lastel lastakse mõelda oma mänguasjale mõni haigus, mille ravimiseks tuleb pöörduda arsti(tudengi) poole, kes võtab vastu kaisukaruhaiglas. Valges kitlis arst kuulab stetoskoobiga mängulooma südant ja kopse, seob kinni haavu, kirjutab retsepte, vajadusel teeb süsti ja saadab lisauuringutele. Laps on mängus lapsevanema rollis ning omab olukorra üle kontrolli – tema otsustab tulla oma haige mänguasjaga arsti juurde ja saab konsultatsiooni käiku kõrvalt jälgida. Enne kui kaisukaruhaigla oma uksed avab, räägitakse lastega alati ka arsti juures käimise kogemustest ja hirmudest seoses arstidega – alles seejärel asume hirme sõbralikult ja mänguliselt eemale peletama. Kaisukaruhaigla projekti viime läbi tavaliselt korra kuus (sept-mai) Tartu ja Lõuna-Eesti lasteaedades.

Kaisukaruhaigla 2017. aasta Haapsalu “Lapsepõlvemaagia” kultuurifestivalil.

Kaisukaruhaigla 2017. aasta Haapsalu “Lapsepõlvemaagia” kultuurifestivalil.

Eakate päev

Ülemaailmset eakate päeva tähistab rahvatervise töögrupp traditsiooniliselt eakate päevaga oktoobri alguses Tartus. Ürituse eesmärk on tuua vaheldust Tartu linna eakatele. Eakate päeva raames on jalutatud terviseradadel ja botaanikaaias, tehtud kepikõndi ja viidud läbi ekskursioon Toomemäel. Õues liikumise järel kuulatakse traditsiooniliselt ettekandeid erinevatel teemadel nagu näiteks normaalne vananemine, osteoporoos ja ohutu igapäevaelu. Seejärel mõõdetakse soovijatel veresuhkru ja kolesterooli taset ning vererõhku. Päeva lõpetab traditsiooniliselt tassike teed ja koogitükk seltsi liikmete endi ahjudest.

Eakate päeva tähistamine 2017. aastal Tartus.

Eakate päeva tähistamine 2017. aastal Tartus.

Diabeedipäev

Ülemaailmset diabeedipäeva on korraldatud juba aastaid. Selle laiem eesmärk on pöörata avalikkuse tähelepanu diabeedile kui tõsisele ja invaliidistavale kroonilisele haigusele ning rõhutada veresuhkru väärtuste monitooringu tähtsust. Rahvatervise töögrupi poolt läbiviidav iga-aastane diabeedipäev toimus esimest korda 14. novemberil 2011, kui erinevates Eesti Selverites mõõdeti kõgil soovijatel veresuhkrut.

Üritusele on alati eelnenud koolitus arstitudengitele, kus räägitakse kokkuvõtlikult diabeedi olemusest ja tüsistustest, pöörates tähelepanu just patsiendi poolt tõenäoliselt esitatavatele küsimustele. Samuti läbitakse praktiline koolitus glükomeetrite kasutamise kohta. Viimastel aastatel on hakatud rohkem tähelepanu pöörama ka tervislikule eluviisile ja toitumissoovitustele. Heategevuslikul üritusel on saanud oma glükomeetri kasutamist ja suhtlemisoskusi lihvida arstitudengid esimesest kuuenda kursuseni. Esmakursuslaste jaoks on see sageli esimene reaalne kokkupuude patsientidega. Igal aastal osaleb üritusel ligi sada arstitudengit, kes saavad väärtusliku kogemuse osaliseks nii praktiliste oskuste kui ka nõustamise alal. 2015. aastal mõõdeti veresuhkruväärtusi 3456 Selverit külastanud inimesel.

Arstitudengid mõõtmas 2019. aasta diabeedipäeva raames kohalike elanike veresuhkrut Hiiumaa Linnumäe Selveris

Arstitudengid mõõtmas 2019. aasta diabeedipäeva raames kohalike elanike veresuhkrut Hiiumaa Linnumäe Selveris

Vaimse tervise loengud

EAÜS alustas vaimse tervise teemaliste loengutega juba mõned aastad tagasi ja ajaga on projekt kasvanud päris suureks. Loengu eesmärk on anda kooliõpilastele ülevaade vaimse tervise probleemidest, oskus neid ära tunda ja otsida vajadusel abi ning aidata sõpru. Selleks peavad koolituse läbinud arstitudengid gümnasistidele kaasahaaravaid loenguid vaimsest tervisest. Koolitused arstitudengitele toimuvad kaks korda aastas ja igal aastal läbib koolituse vähemalt 30 lektorit. Aastal 2017 hakkasime koostööd tegema Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise, Peaasi.ee ja Eesti Psühholoogiaüliõpilaste Ühendusega ning suurendasime oluliselt peetavate loengute arvu. 2018. aastal tegime pilootprojekti raames Tartu linnaga lepingu loengu pidamiseks kõikidele 10. klassidele Tartu linna koolides.

Vaimse tervise lektorite koolitus 2017. aasta sügisel Tartu Ülikooli kliinikumi psühhiaatriakliinikus.

Vaimse tervise lektorite koolitus 2017. aasta sügisel Tartu Ülikooli kliinikumi psühhiaatriakliinikus.

Tervisepäevad

EAÜSi rahvatervise töögruppi kutsutakse igal aastal mitmetele tervisepäevadele üle kogu Eesti ja lisaks sellele korraldame me neid ka ise. Viimastel aastatel oleme korraldanud tervisepäeva suuremates Eesti linnades. Ürituse eesmärk on tõsta inimeste tervisealaseid teadmisi ja mõõta veresuhkrut, vererõhku jm tervisenäitajaid. Lisaks korraldame erinevatel üritustel veresuhkru taseme mõõtmist, vererõhu mõõtmist, elustamisõpetust ja lastele pakume kaisukaruhaiglat. Igal aastal oleme külalisteks näiteks lasteaedade tervisepäeval Tallinnas ja vähekindlustatud laste tervisepäeval loomaaias.

EAÜSi korraldatud tervisepäev 2017. aastal Ida-Virumaal.

EAÜSi korraldatud tervisepäev 2017. aastal Ida-Virumaal.

Rattamatk

Rahvatervise töögrupp korraldab iga aasta kõikidele EAÜSi liikmetele rattamatka Lõuna-Eesti looduses, mis traditsiooniliselt toimub kevadel aga ka sügiseti. Kõigi huvilistega läbitakse kahe päeva jooksul paarkümmend kilomeetrit ratastel ja öö veedetakse mõnes hubases puhkemajas. Ürituse eesmärgiks on seltsi liikmete aktiivuse suurendamine ja uute tutvuste saamine.

Lisaks eelnevale korraldab rahvatervise töögrupp iga aasta ka mitmeid muid üritusi igas vanuses inimestele. Oleme avatud kõikidele pakkumistele ja uutele ideedele.

EAÜSi rattamatk 2018. kevadel. Pildil on tublid ratturid jõudnud Taevaskotta Põlvamaal.

EAÜSi rattamatk 2018. kevadel. Pildil on tublid ratturid jõudnud Taevaskotta Põlvamaal.