Aana-Liisa Kaste
Töögrupi juht

Telefon: +372 5905 1058
E-mail: eays.neo@gmail.com

 

 

Tudengitevahetust korraldatakse IFMSA loomisest alates. SCOPE (ingl k Standing Committee on Professional Exchange) näol on tegemist IFMSA suurima töögrupiga: töös osaleb aktiivselt ligi 90 riiki. Igal aastal praktiseerib antud programmi raames enam kui 14 000 tudengit üle maailma. Välisvahetuse töögruppi juhib NEO (ingl k National Exchange Officer), kelle ülesandeks on augustikuisel IFMSA peaassambleel välisvahetuslepingute sõlmimine ning märtsikuisel peaassambleel avalduste ja muude dokumentide vahetamine teiste riikide esindajatega. Lisaks sellele koordineerib NEO kliinilist välisvahetust riigi tasandil. Kuna Eestis on vaid üks arstiteaduskond, teeb NEO paljuski ka LEO (ingl k Local Exchange Officer) tööd – praktikakohtade organiseerimine, arstidega rääkimine, kontaktisikute motiveerimine jpm.

Tegevust jätkub aasta läbi, eelkõige muidugi suvel. Kaasa lööma on oodatud kõik, kel tahtmist suvel rahvusvahelises seltskonnas mõnusalt aega veeta, võõrkeeli praktiseerida ja uusi tutvusi leida. Organisatoorsed arutelud toimuvad privaatses Facebooki grupis. Liitu kohe!

Kliinilisse välisvahetusse sõitmise ajaks pead olema lõpetanud vähemalt 3. kursuse. Kandideerimiseks ootame sügisel konkursi avanedes ankeedi täitmist. Täpsem info konkursi tingimuste ja kuupäevade suhtes tuleb EAÜSi listi.

Ankeedis tuleb märkida oma riikide eelistused ning kirjutada lühidalt, kuid selgelt, miks sa tahad just sinna riiki minna (kui selleks on mingisugune eriline põhjus). Sinu tegemistel-teadmistel on suur kaal ning selle alusel koostame pingerea. Punkte saab teenida väga erinevatel viisidel, näiteks tubli saagi saavad suvel Tartus tegutsenud välisvahetuse kontaktisikud ja välisvahetuse töögrupis kaasalööjad. Kesine saak ei ole ka neil, kes on vedanud mõnda suurprojekti, löönud aktiivselt kaasa mõne töögrupi vedamisel. Kes on veidi passiivsemad olnud ja suurt midagi korraldanud pole, saavad oma punktikesi koguda EAÜSi üritustel osalemisega. Ära häbene, kui sinu summa tuleb tagasihoidlik, sest elu on näidanud, et mõnel aastal ei ole oma unistustemaale sõitmiseks aktiivsusankeedil lakkehüppavaid skoore vaja. Saada oma ankeet julgelt teele!

Kui palju välisvahetuses osalemine maksab? Tudengil tuleb endal kanda programmi osalustasu ning transpordikulud. Programmi osalustasu suurus on EAÜSi liikmetele 325 eurot ning mitteliikmetele 400€, mille eest saab võõras riigis kuuks ajaks peavarju, vähemalt kord päevas süüa (või taskuraha selleks), praktikakoha haiglas ning olenevalt linnast sotsiaalprogrammi. Enamikes sihtkohtades organiseerivad kohalikud arstitudengid lisaraha eest mitmeid huvitavaid ekskursioone ja ringsõite lähedal asuvatesse linnadesse ja looduskaunitesse paikadessse, millest soovitame võimalusel osa võtta. Osalustasu maksmine toimub kahes osas, esimene osa (75 eurot) tuleb tasuda koheselt kui osutusid valituks ning ülejäänud tuleva aasta 1. maiks. Seega enne kandideerimist mõtle kindlasti, kas sul on aega ja raha selle jaoks, sest hilisemad tühistamised (mida aegajalt ikka ette tuleb) ei meeldi kellelegi.

Osalejale

Olles saanud võimaluse osaleda välisvahetuses, on edasi tarvis ligipääsu andmebaasile, mille annab Sulle töögrupi juht pärast seda, kui oled nõustunud vahetustingimustega ning tasunud kinnitusena osalustasu esimese osa.

Pärast esimese osa ülekande tegemist teavita sellest ka töögrupi juhti e-posti aadressil eays.neo@gmail.com, kes avab sulle ligipääsu andmebaasile, kuhu tuleb sisestada lisaks kontaktandmetele ka oma soovitud linnade ja osakondade eelistused. Kõike seda ja edasi juhendab “KKK välisvahetusse minejale”, millele ligipääsu saad kandideerimisel.

Edasitoimuv ei ole otseselt enam meie kontrolli all. Sinu soovidega arvestab kohalik vastuvõttev organisatsioon ning võimaluse korral paigutatakse sind sinu valitud linna ja osakonda. Võta arvesse, et kindlasti on mõned linnad populaarsemad kui teised ning kui kõik sissetulevad arstitudengid soovivad samasse linna, siis ei ole paraku võimalik kõigi soovidele vastu tulla. Enamasti tuleb kinnitav teade sinu praktikalinna kohta hiljemalt kaheksa nädalat enne alguskuupäeva (enamikul mai keskpaigas, kuid mõnikord ka varem-hiljem). Kui arvad, et vastusega venib liiga kaua, võta ühendust töögrupi juhiga ning saame ühendust võtta vastuvõtva organisatsiooniga.

Kindlasti tutvu (uuesti) välisvahetuste tingimusega oma tulevases riigis ning hakka juba varakult vormistama vajalikke dokumente, tõendeid, pööra tähelepanu tähtaegadele! Täpsemalt vaata siit. WikiSCOPE on spetsiaalne välisvahetuses osalevate riikide andmebaas, kust leiad kõikvõimalikku informatsiooni alates meditsiinisüsteemist lõpetades eesootava kliimaga erinevate riikide kohta. Kui otsustad siiski, et ei taha või ei saa välisvahetusse sõita, siis esimest osamakset ei tagastata! Teeme ka omalt poolt kõik, et leiaksime uue inimese sinu asemele.

Kui ise välisvahetusse veel ei plaani minna, aga tunned, et tahaksid suvel aega veeta maailma lahedamate arsti(välis)tudengitega, siis hakka kontaktisikuks! Põhiliselt oleks Sinu ülesandeks oma tudengi(te)ga aega veeta ja neid vajadusel abistada, kuid tegemist ei ole täiskoormusega töökohaga. Oodatud on ka kõik välisvahetusse sõitjad, kes on juba tagasi või pole veel startinud.

Kontaktisikule

Plaanid suvel juulis Tartus olla? Tahad saada kuhjaga uusi tutvusi maailma eri paigust? Kuidas oleks kogemustepagasiga, mille saad välistudengite vastuvõtmisest? Või tahaksid niisama lahedalt veeta aega rahvusvahelises seltskonnas ning oma seltsikaaslastega? Tule välisvahetuse kontaktisikuks!

Igal suvel tuleb Eestisse vähemalt 20 arstitudengit eri maailma paikadest alustades Tuneesiast ja lõpetades Venemaaga.

Sinu ülesanded on järgmised:

  • mine oma tudengile või tudengitele bussijaama/rongijaama vastu, juhata ühikasse ja tutvusta veidi linna (kus on toidupoed jms);
  • näita tudengile, kus asub haigla, vastav osakond ning kus saab süüa;
  • korralda võimalusel koos välisvahetuse töögrupi inimeste ning teiste kontaktisikutega ülimegasuperägedaid pidusid ja väljasõite välistudengitele, et neile jääks Eestist ainult lahedad mälestused;
  • vasta välistudengi küsimustele alguses meili teel ning hiljem juba Tartus.

Mis Sa vastu saad?

  • Lisaks alguses mainitule saad kuhjaga aktiivsuspunkte, mida võid kasutada ise välisvahetusse minekuks.
  • Praktiseerida võõrkeeli.
  • Koos välistudengitega Eestimaa eri paiku avastada. Tuginedes varasemale kogemusele, võib arvata, et hakkad ka Tartut hoopis teise pilguga vaatama.
  • Tulevikus üliväärtuslikuks osutuvaid kontakte välismaa kolleegidega.

Kontaktisikuks olemine ei tähenda, et pead 24/7 välistudengitega hängima. Sulle jääb endiselt ka enda elu!