
Autor: Aana-Liisa Kaste (arstiteadus, I kursus)
Laupäeval, 6. mail toimus V konverentsikeskuses Eesti Arstiteadusüliõpilaste Päev (EAÜP). Kui traditsiooniliselt on tegemist kahepäevase üritusega, siis selleaastane oli küll ühepäevane, kuid samas kompaktsem ning intensiivsem. EAÜP teemaks oli koostöö eesmärgiga suurendada tulevaste tervishoiutöötajate ühtsustunnet ning parandada seeläbi patsientide ravi kvaliteeti.
Meditsiin on meeskonnatöö – vaid üheskoos suudame tagada parimad ravitulemused. Et mõista erinevate meditsiinisüsteemi osapoolte tähtsust patsiendi ravimisel, olid konverentsi kaasatud patsientide esindajad, samuti tervishoiutöötajate esindajad, proviisorid ja õed.
Päeva jooksul arutati sessioonidel, töötubades ja paneeldiskussioonil, mis on praeguse tervishoiusüsteeemi suurimad koostööprobleemid ning mida ja kuidas me nende lahendamiseks teha saame. Ühe suurima puudujäägina nähti teadmatust, kust lähevad õiguste-kohustuste piirid ning mis jääb kelle pärusmaaks. Arutleti küsimuste üle, milline on ja peaks olema arsti-õe koostöö ning kuidas saaks igapäevasesse haiglatöösse kaasata rohkem kliinilisi proviisoreid, lihtsustamaks arstide tööd ravimiskeemide koostamisel. Olulise teemana tõusis üles seegi, kas õed peaksid sooritama protseduure, mida nad küll oskavad, kuid mis tehniliselt kuuluvad praegu vaid arstide pädevusse.
EAÜP eesmärgiks oli aidata kaasa, et jõuaksime kiiremini päevani, mil õde, proviisor, arst ja patsient on samas paadis võitluses tervise eest. Et nad moodustaksid koos mitmekülgse ja dünaamilise üksuse, tagamaks patsiendile efektiivseim ja kvaliteetseim ravikogemus.